تغییر صدا بعد از جراحی بینی

جراحی بینی برای بیماران دیابتی
اکتبر 3, 2016
بعد از جراحی بینی چه مدت مرخصی لازم میباشد؟
اکتبر 10, 2016

تغییر صدا بعد از جراحی بینی

برای برخی از بیمارها شاید این سوال پیش بیاید که آیا بعد از جراحی بینی صدای آنها نیز تغییر خواهد کرد یا خیر؟ این مورد در افرادی که صدای آنها وابسته به شغل و حرفه ی آنها میباشد از اهمیت بالاتری نیز برخوردار است. در یک پژوهش علمی در مجله جراحی پلاستیک منتشر کرده است که بیماران باید از یک خطر احتمالی که جراحی پلاستیک ممکن است بر روی صدای آنها تاثیر بگذارد آگاهی لازم را پیدا کنند. در مقاله به بررسی “تغییر صدا بعد از جراحی بینی” میپردازیم.

آزمایش تغییر صدا بعد از جراحی بینی:

بررسی هایی که بر روی 27 بیمار که تحت عمل جراحی بینی قرار گرفته اند ، درباره کیفیت و تغییر  صدا نیز اطلاعاتی را بدست آورده و منتشر کرده اند. در این تحقیقات 22 نفر از بیماران به شکل حرفه ای از صدای خود نیز استفاده میکردند به عبارت دیگر شغل آنها مرتبط با صدای آنها بوده است. بعد از عمل جراحی به هر بیمار یک برگه پرسشنامه جهت درک آنها از مشکلات صدای خود داده و بیماران با توجه به درجه بندی مشکلات اقدام به پر کردن پرسشنامه کردند. صدای این بیماران قبل و بعد از عمل جراحی نیز ضبط شد و به وسیله ی شنوندگان آموزش دیده در این زمینه مورد بررسی قرار گرفت . این شنوندگان از صدای ضبط شده مربوط به هر فرد آگاهی نداشته . در نتیجه پرشسنامه های تکمیل شده مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته و نتیجه بدست آمده بدین شکل بود که کیفیت بخش کوچکی از صدا نیز تغییر کرده اما به طور کلی تغییری که بر صدای بیمار در فعالیت های روزمره او تاثیر بگذارد دیده نشد. تجزیه و تحلیل همچنان  نشان داده است که فرکانس اولین و دومین نجوای تو دماغی برای واج های “م ” و ” ن ”  افزایش پیدا کرده است و این در حالتی است که دامنه این نجوا ها به طور قابل ملاحظه ای پس از جراحی بینی کاهش پیدا خواهد کرد . همین الگو برای واج ” آ ” وقتی که بین دو صامت تو دماغی تولید می شود دیده شده است مانند کلمه ی ” من ” .

نتیجه گیری تغییر صدا بعد از جراحی بینی:

مشخصات صدا میتواند به وسیله ی جراحی بینی که سوراخ های بینی را باریک میکند تغییر کند. انجام جراحی بینی اثرات کوچکی و ناچیزی را بر روی صدای بیماران باقی میگذارئ که به طور کلی مشکل ساز نخواهد بود. با این حال برای اشخاصی که به شکل حرفه ای به صدای خود وابسته هستند و حرفه ی آنها مرتبط با صدای آنها میباشد باید قبل از جراحی بینی با پزشک خود مشورت کرده و پزشک بعد از جراحی در مورد تغییرات به وجود آمده به بیمارخود مشاوره دهد و انجام این عمل را به طور محافظه کارانه تر انجام دهد.

منتظر نظرات و پيشنهادات شما عزيزان هستيم

با تشکر مديريت سايت دکترعبدالعلی مصورعلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × سه =